PKD fryzjerstwo – kod PKD 96.21.Z

PKD fryzjerstwo

Kody PKD fryzjerstwo: 96.21.Z

Od 1. stycznia 2025 roku usługi fryzjerskie należy rejestrować pod nowym, precyzyjnym kodem PKD. Dotychczasowy kod 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne został rozdzielony na dwie osobne klasy:

96.21.Z – Działalność fryzjerska (obejmuje usługi fryzjerskie i barberskie)

96.22.Z – Działalność w zakresie pielęgnacji urody i pozostała działalność kosmetyczna (obejmuje usługi kosmetyczne)

96.21.Z – Działalność fryzjerska

Kod 96.21.Z obejmuje:

  • mycie, przycinanie, strzyżenie i układanie włosów,
  • farbowanie, ondulowanie, prostowanie włosów i podobne czynności,
  • stylizację włosów,
  • golenie i przycinanie brody (usługi barberskie).

Kod ten nie obejmuje:

  • produkcji peruk (32.99.Z).

96.22.Z – Działalność w zakresie pielęgnacji urody i pozostała działalność kosmetyczna

Kod 96.22.Z obejmuje:

  • zabiegi upiększające, takie jak masaż twarzy, manicure, pedicure, makijaż permanentny, depilacje, opalanie,
  • pozostałe zabiegi kosmetologiczne wykonywane przez kosmetologów i osoby niebędące pracownikami medycznymi.

Kod ten nie obejmuje:

  • działalności w zakresie chirurgii plastycznej wykonywanej przez lekarzy specjalistów (86.22.Z),
  • produkcji peruk (32.99.Z),
  • robienia tatuaży i piercingu (96.99.Z).

Kod PKD fryzjerstwo mobilne

Biorąc pod uwagę wcześniej podane informacje o tym, co jest uwzględnione a co nie w klasie 96.21.Z, w przypadku oferowania fryzjerstwa mobilnego również mamy do czynienia z tym samym punktem PKD: 96.21.Z.

Fryzjerstwo - co zrobić, gdy masz problem z ustaleniem kodu PKD?

Jeśli pomimo wzięcia pod uwagę powyższych informacji masz problem z określeniem odpowiedniego kodu PKD dla swojej firmy, to możesz skorzystać z kilku rozwiązań:

  • dopytaj w swoim biurze rachunkowym, jaki kod najbardziej pasuje do Twojej działalności – księgowi obsługujący wiele firm bez problemu mogą doradzić.
  • znajdź firmę świadczącą podobne usługi i sprawdź w bazie CEIDG, jakie kody PKD są do niej przypisane (też dobra opcja – szybka, prosta i darmowa)
  •  możesz złożyć odpowiedni wniosek z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (niezależnie od tego, gdzie prowadzisz działalność). Urząd wyda opinie dotyczącą tego, jaki kod PKD pasuje do Twojego przypadku. Ta opcja jest bardziej czasochłonna, formalna i w tym przypadku zapłacisz ponad 60 zł za zgłoszenie wniosku. 

Księgowa dla Ciebie

biuro rachunkowe znajoma-ksiegowa.pl

Księgowa dla fryzjera

Jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej jako fryzjer/ka warto znaleźć dobre biuro rachunkowe. Księgowa może Ci doradzić nie tylko w kwestii wyboru odpowiedniej formy opodatkowania, która będzie pasować do Twojego typu firmy i będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, ale także podpowie jak optymalnie skorzystać z różnych ulg.

Polecamy usługi Znajomej Księgowej.

Nasze biuro rachunkowe z Marek obsługuje Klientów nie tylko z okolicy, ale również z całej Polski. Prowadzimy księgowość online np. dla firm z Poznania oraz Warszawy. Nie zwlekaj z kontaktem. Zgłoś się do nas już dziś i nie przepłacaj!

Sprawdź nasze przykładowe oferty lokalne, takie jak biuro rachunkowe Ząbki czy też biuro rachunkowe Targówek.

Od 1. stycznia 2025 roku usługi fryzjerskie i barberskie należy rejestrować pod kodem 96.21.Z – Działalność fryzjerska. Stary kod 96.02.Z nie jest już stosowany dla nowych wpisów.

Kod 96.21.Z obejmuje mycie, przycinanie, strzyżenie, układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, ondulowanie, prostowanie włosów, stylizację włosów oraz golenie i przycinanie brody.

Nie. Od 2025 roku usługi kosmetyczne należy rejestrować pod kodem 96.22.Z – Działalność w zakresie pielęgnacji urody i pozostała działalność kosmetyczna.

Nie. Zarówno usługi fryzjerskie świadczone w salonie, jak i mobilnie (w domu klienta), należy klasyfikować pod kodem 96.21.Z. W razie prowadzenia działalności usługowej w miejscu zamieszkania klienta można rozważyć dodatkowo kod 96.91.Z.

Firmy zarejestrowane przed 1 stycznia 2025 r. mogą korzystać ze starego kodu do końca 2026 roku. Po tej dacie lub przy każdej zmianie wpisu w CEIDG/KRS należy już stosować nowy kod 96.21.Z. Po 1 stycznia 2027 r. nastąpi automatyczna przeklasyfikacja działalności w rejestrach.

W zależności od zakresu usług warto rozważyć:

96.91.Z – działalność usługowa w miejscu zamieszkania klienta (np. usługi mobilne),

85.59.D – szkolenia i kursy fryzjerskie,

47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych w wyspecjalizowanych sklepach.

Wybierz księgową.

Wszystko na czas, szybki kontakt mailowy i telefoniczny, prowadzenie przez niekiedy zawiłe procedury. Miła i fachowa obsługa.

Ewelina Jastrzębska

Warszawa

Rzetelność, profesjonalizm i życzliwość. Pani Monika cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, jakie miałam zakładając własną działalność i jasno tłumaczyła wszelkie zawiłości. Polecam z całego serca!

Ewa Tacka

Poznań

Od ponad roku korzystam z pomocy Pani Moniki, znajomej-księgowej. Uważam, że jest to osoba bardzo kompetentna, rzetelna, miła i pomocna. Polecam usługi jej biura.

Paweł Czeluściński

Warszawa

Kody PKD dla innych działalności

Te artykuły też mogą Cię zainteresować