PKD szkolenia – kody PKD 85.59.B i 85.59.D

PKD szkolenia

Kody PKD organizacja szkoleń: 85.59.B oraz 85.59.D

W 2025 roku, w związku z wejściem w życie nowej klasyfikacji PKD, działalność związana z organizacją szkoleń i kursów nadal można prowadzić w oparciu o kody z grupy 85.59, jednak pojawiły się nowe, bardziej szczegółowe podklasy. Najczęściej wykorzystywane są:

  • 85.59.B – Kursy i szkolenia związane ze zdobywaniem wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych
  • 85.59.D – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

PKD 85.59.B – Kursy i szkolenia związane ze zdobywaniem wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych

Kod 85.59.B jest przeznaczony dla firm i osób prowadzących szeroko pojęte kursy i szkolenia, które mają na celu rozwijanie wiedzy i kompetencji zawodowych. Obejmuje m.in.:

  • kursy i szkolenia zawodowe,
  • kursy kompetencji ogólnych (np. kursy komputerowe, szkolenia z komunikacji, kursy szybkiego czytania),
  • kursy przygotowujące do egzaminów zawodowych,
  • działalność ośrodków kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego,
  • szkolenia biznesowe,
  • kursy udzielania pierwszej pomocy (jeśli są prowadzone w kontekście zawodowym lub podnoszenia kwalifikacji ogólnych),
  • naukę religii,
  • szkolenia dla dzieci i dorosłych, które nie są objęte systemem szkolnym.

Kod ten jest bardzo uniwersalny i szeroko stosowany przez organizatorów kursów, trenerów, edukatorów oraz firmy szkoleniowe.

PKD 85.59.D – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

Nowa podklasa 85.59.D została wprowadzona w PKD 2025, aby jeszcze precyzyjniej klasyfikować działalność edukacyjną, której nie można przypisać do innych, bardziej szczegółowych kodów. Obejmuje ona m.in.:

  • edukację, w której nie da się zdefiniować poziomu nauczania,
  • udzielanie korepetycji,
  • kursy przygotowujące do egzaminu z wiedzy zawodowej,
  • działalność ośrodków prowadzących kursy wyrównawcze,
  • kursy komputerowe (np. ogólnej obsługi komputera, programowania, korzystania z aplikacji komputerowych),
  • kursy relaksacji (np. kursy medytacji, techniki oddychania, kursy łagodzenia stresu),
  • kursy szycia,
  • kursy w zakresie enologii,
  • szkolenia dla rodziców (np. doskonalenie relacji rodzic-dziecko),
  • szkolenia w zakresie środków ochrony roślin,
  • kursy udzielania pierwszej pomocy (jeśli są prowadzone w celach ogólnych np. dla dzieci, młodzieży, rodziców, seniorów, a nie w celach zawodowych),
  • szkoły przetrwania,
  • szkolenia w zakresie wystąpień publicznych,
  • kursy szybkiego czytania.

Podklasa ta nie obejmuje:

  • programów alfabetyzacji dla dorosłych (85.20.Z),
  • edukacji w liceach ogólnokształcących (85.31.Z),
  • edukacji w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe (odpowiednie podklasy grupy 85.3),
  • działalności rozrywkowej i rekreacyjnej w domach opieki społecznej (93.29.A).

Struktura PKD 85.59 w PKD 2025

Obie podklasy – 85.59.B i 85.59.D – należą do sekcji P (Edukacja), działu 85, grupy 85.5, klasy 85.59.

Dzięki wprowadzeniu nowych, bardziej szczegółowych kodów, przedsiębiorcy mogą precyzyjniej określić profil swojej działalności i łatwiej korzystać z programów wsparcia czy dotacji skierowanych do sektora edukacyjnego. Ten dodatkowy podział z drugiej strony wprowadza zamieszanie (np. w kwestii kursów komputerowych, kursów pierwszej pomocy, kursów szybkiego czytania).

Praktyczne wskazówki

Jeśli prowadzisz szkolenia zawodowe, kursy kompetencji ogólnych, kursy komputerowe lub przygotowujesz do egzaminów – wybierz PKD 85.59.B.

Jeśli Twoja działalność obejmuje szeroko pojętą edukację pozaszkolną, korepetycje, kursy relaksacji, kursy szycia, szkolenia dla rodziców lub inne nietypowe formy edukacji – wybierz PKD 85.59.D.

Jeśli prowadzony przez Ciebie kurs komputerowy ma na celu przygotowanie do pracy, podniesienie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji ogólnych – wybierz 85.59.B.

Jeśli Twój kurs komputerowy jest skierowany do osób chcących nauczyć się obsługi komputera dla własnych potrzeb, rekreacji, rozwoju osobistego lub jest formą korepetycji – wybierz 85.59.D.

W przypadku szkół językowych stosuje się kod 85.59.A (nauka języków obcych).

Działalność przedszkolna to kod 85.10.Z.

Rodzaj działalności Kod PKD
szkolenia, kursy zawodowe
85.59.B
udzielanie korepetycji
85.59.D
kursy związane z rozwojem własnych zainteresowań
85.59.B
pozaszkolna nauka religii
85.59.B
nauka języków obcych
85.59.A
wychowanie przedszkolne
85.10.Z

Organizacja szkoleń biznesowych - co zrobić, gdy masz problem z ustaleniem kodu PKD?

Jeśli mimo uwzględnienia powyższych informacji napotykasz trudności w ustaleniu właściwego kodu PKD dla swojej działalności, możesz skorzystać z kilku alternatyw:

  • skonsultuj się z ekspertem w swoim biurze rachunkowym, aby dowiedzieć się, który kod najlepiej odpowiada charakterowi Twojej działalności. Księgowi obsługujący różne firmy posiadają wiedzę, która może być pomocna w tej kwestii. Polecamy skorzystanie z tej opcji 🙂
  • znajdź przedsiębiorstwo oferujące podobne usługi i sprawdź w bazie CEIDG, jakie kody PKD są mu przypisane. To również dobre rozwiązanie – szybkie, proste i darmowe.
  • złóż stosowny wniosek z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (niezależnie od miejsca prowadzenia działalności). Urząd wyda opinię dotyczącą odpowiedniego kodu PKD dla Twojego przypadku. Należy jednak pamiętać, że ta opcja jest bardziej czasochłonna, a za zgłoszenie wniosku zapłacisz ponad 60 zł.

Księgowa dla organizatora szkoleń

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej, zdecydowanie warto znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe. Doświadczona księgowa nie tylko służy pomocą w doborze odpowiedniej formy opodatkowania, dostosowanej do charakteru Twojej firmy i korzystnej dla Ciebie, ale również udziela wskazówek dotyczących optymalnego wykorzystania różnych ulg.

Sprawdź pełną ofertę usług świadczonych przez Znajomą Księgową. Jej profesjonalne wsparcie pomoże Ci skutecznie zarządzać księgowością i podatkami, umożliwiając spokojne skoncentrowanie się na rozwoju własnego biznesu.

Księgowa dla Ciebie

biuro rachunkowe znajoma-ksiegowa.pl

Nasze biuro księgowe świadczy usługi dla Klientów z całego kraju. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie księgowości online, obsługując firmy z różnych regionów, w tym na przykład z Warszawy i Poznania. Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już teraz i nie przepłacaj za usługi księgowe! Biuro rachunkowe Marki serdecznie zaprasza do współpracy!

Zapoznaj się z naszą ofertą: biuro rachunkowe Targówek oraz biuro rachunkowe Ząbki, aby znaleźć ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Oferujemy kompleksowe wsparcie księgowe, które pozwoli Ci skoncentrować się na rozwijaniu własnej firmy.

 

W skrócie:

Organizując szkolenia, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego kodu PKD. Najczęściej stosowanym kodem jest 85.59.B, jednak w niektórych przypadkach może być konieczne użycie innego kodu. Jeśli masz wątpliwości, to polecamy np. skontaktować się z biurem rachunkowym.

W PKD 2025 najczęściej stosowane są dwa kody:

85.59.B – Kursy i szkolenia związane ze zdobywaniem wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych.

85.59.D – Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Kod 85.59.B obejmuje kursy i szkolenia o charakterze zawodowym lub podnoszącym kompetencje ogólne, często skierowane do dorosłych i osób aktywnych zawodowo. Kod 85.59.D dotyczy szkoleń i kursów o charakterze ogólnym, rekreacyjnym, hobbystycznym lub edukacyjnym, które nie mają wyraźnego profilu zawodowego, a także korepetycji, kursów relaksacji, szkół przetrwania czy kursów szycia.

Tak, zarówno kursy komputerowe, jak i kursy szybkiego czytania mogą być klasyfikowane pod 85.59.B lub 85.59.D – wybór zależy od charakteru kursu i grupy docelowej. Kursy o charakterze zawodowym lub podnoszące kompetencje ogólne przypisujemy do 85.59.B, natomiast kursy rekreacyjne, hobbystyczne lub dla dzieci i seniorów – do 85.59.D.

Szkoły przetrwania oraz kursy relaksacji (np. medytacja, techniki oddychania, kursy łagodzenia stresu) należy przypisać do kodu 85.59.D, ponieważ są to formy edukacji pozaszkolnej, gdzie nie da się zdefiniować poziomu nauczania i nie mają one charakteru stricte zawodowego.

Obowiązuje dwuletni okres przejściowy – do końca 2026 roku można korzystać ze starych kodów PKD 2007. Przy każdej zmianie wpisu lub rejestracji nowej działalności należy już stosować kody PKD 2025. Po 1 stycznia 2027 roku nastąpi automatyczna przeklasyfikacja kodów według kluczy powiązań PKD 2007-PKD 2025.

Wybierz księgową.

Wszystko na czas, szybki kontakt mailowy i telefoniczny, prowadzenie przez niekiedy zawiłe procedury. Miła i fachowa obsługa.

Ewelina Jastrzębska

Warszawa

Rzetelność, profesjonalizm i życzliwość. Pani Monika cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, jakie miałam zakładając własną działalność i jasno tłumaczyła wszelkie zawiłości. Polecam z całego serca!

Ewa Tacka

Poznań

Od ponad roku korzystam z pomocy Pani Moniki, znajomej-księgowej. Uważam, że jest to osoba bardzo kompetentna, rzetelna, miła i pomocna. Polecam usługi jej biura.

Paweł Czeluściński

Warszawa

Inne materiały dotyczące kodów PKD

Te artykuły też mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *