PKD programista – kod PKD 62.01.Z

PKD programista

Kody PKD programista: 62.01.Z

W przypadku programistów najczęściej obowiązuje kod PKD o numerze 62.01.Z: „Działalność związana z oprogramowaniem„.

Każdy przedsiębiorca podczas zakładania działalności gospodarczej musi określić jaki rodzaj działalności będzie prowadził. W tym celu należy wybrać co najmniej jeden kod PKD. W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) usługi programistyczne zostały uwzględnione w sekcji „J”, dziale 62, grupie 62.0 oraz klasie 62.01. Dokładny kod PKD dla tego typu działalności to 62.01.Z

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na portalu biznes.gov.pl wspomniana podklasa obejmuje m.in. oferowanie takich usług jak:

 • pisanie i modyfikowanie oprogramowania
 • badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania
 • pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników
 •  analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia
 • tworzenie, rozbudowę oraz dostarczanie oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika
 • tworzenie dokumentacji dla oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika
 • pisanie programów na zlecenie użytkownika
 • projektowanie stron internetowych

Klasa (ten kod PKD) nie uwzględnia:

 • publikowania pakietów oprogramowania sklasyfikowanego w 58.29.Z, czyli związanych z „działalnością wydawniczą w zakresie pozostałego oprogramowania”, czyli tworzenia, dostarczania i dokumentacji standardowego oprogramowania, bez uwzględnienia specyficznych wymagań klienta (systemów operacyjnych, programów użytkowych i pozostałych)
 • tłumaczenia i przystosowania programów na potrzeby rynku, wykonywane na własny rachunek, sklasyfikowanych również w podanej wcześniej klasie 58.29.Z
 • planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, sklasyfikowanego w 62.02.Z, włączając w to szkolenia dla użytkowników. 

Programista - co zrobić, gdy masz problem z ustaleniem kodu PKD?

Jeśli pomimo wzięcia pod uwagę powyższych informacji masz problem z określeniem odpowiedniego kodu PKD dla swojej działalności, to możesz skorzystać z kilku rozwiązań:

 • dopytaj w swoim biurze rachunkowym, jaki kod najbardziej pasuje do Twojej działalności – księgowi obsługujący wiele firm są w stanie dobrze doradzić w tej kwestii. Polecamy skorzystanie z tej opcji 🙂
 • znajdź firmę świadczącą podobne usługi i sprawdź w bazie CEIDG, jakie kody PKD są do niej przypisane (też dobre rozwiązanie – szybkie, proste i darmowe)
 •  możesz złożyć odpowiedni wniosek z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (niezależnie od tego, gdzie prowadzisz działalność). Urząd wyda opinię dotyczącą tego, jaki kod PKD pasuje do Twojego przypadku. Ta opcja jest bardziej czasochłonna, formalna i w tym przypadku zapłacisz ponad 60 zł za zgłoszenie wniosku. 

Księgowa dla programisty

Jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej zdecydowanie warto znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe. Dobra księgowa może Ci doradzić nie tylko w kwestii wyboru właściwej formy opodatkowania, która będzie pasować do Twojej firmy i będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, ale także podpowie jak optymalnie skorzystać z różnych ulg.

Sprawdź usługi oferowane przez Znajomą Księgową.

Księgowa dla Ciebie

biuro rachunkowe znajoma-ksiegowa.pl

Nasze biuro rachunkowe z Marek obsługuje Klientów z całej Polski. Prowadzimy księgowość online np. dla firm z Warszawy, Poznania czy mniejszych miejscowości. Nie zwlekaj z kontaktem. Zgłoś się do nas już dziś i nie przepłacaj za usługi księgowe!

Sprawdź nasze przykładowe oferty lokalne: biuro rachunkowe Ząbki czy też biuro rachunkowe Targówek.

Podsumowanie

Jeśli prowadzisz działalność programistyczną, to w większości przypadków będzie obowiązywał Cię kod PKD 62.01.Z. Ten kod obejmuje szeroki zakres usług związanych z oprogramowaniem i jest najczęściej stosowany przez programistów. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z biurem rachunkowym, gdzie będziesz też mógł skorzystać z usług księgowej dla programistów.

Skrót PKD oznacza Polską Klasyfikację Działaności.

Kody PKD to pięcioznakowe symbole, które określają, jakiego typu działalność prowadzi dana firma. Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi wybrać co najmniej jeden kod PKD, który pasuje do świadczonych przez nią usług.

Możemy skorzystać z baz kodów PKD dostępnych w Internecie i wyszukać w nich kod, który w największym stopniu pasuje do Twojego profilu działalności. PS. korzystanie z bazy na stronie rządowej biznes.gov.pl jest bardzo niewygodne, lepiej przeglądać bazę na stronach innych firm.

Jeśli mamy wątpliwość jaki kod powinniśmy wybrać, to możemy zapytać o poradę księgową.

Można także wyszukać w bazie CEIDG firmę naszego konkurenta, który świadczy najbardziej zbliżone usługi do naszych i podejrzeć, jakie ma wybrane kody PKD.

W ostateczności można złożyć płatny wniosek w Urzędzie Statystycznym w Łodzi o wydanie odpowiedniej opinii.

Wystarczy wejść do bazy przedsiębiorców CEIDG, odszukać wybraną firmę podając np. jej numer NIP, nazwę lub dane przedsiębiorcy (te informacje powinniśmy znaleźć na stronie internetowej danej firmy) i sprawdzić jej wpis w CEIDG. Są w nim wymienione punkty PKD przypisane do danej firmy.

Wybierz księgową.

Wszystko na czas, szybki kontakt mailowy i telefoniczny, prowadzenie przez niekiedy zawiłe procedury. Miła i fachowa obsługa.

Ewelina Jastrzębska

Warszawa

Rzetelność, profesjonalizm i życzliwość. Pani Monika cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, jakie miałam zakładając własną działalność i jasno tłumaczyła wszelkie zawiłości. Polecam z całego serca!

Ewa Tacka

Poznań

Od ponad roku korzystam z pomocy Pani Moniki, znajomej-księgowej. Uważam, że jest to osoba bardzo kompetentna, rzetelna, miła i pomocna. Polecam usługi jej biura.

Paweł Czeluściński

Warszawa

Inne materiały dotyczące kodów PKD

Te artykuły też mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *