PKD stolarz – najpopularniejsze kody PKD

PKD stolarz

Kody PKD stolarz i usługi stolarskie: 31.01.Z, 31.02.Z, 31.09.Z

W przypadku stolarzy najczęściej obowiązują trzy kody PKD o numerach 31.01.Z: „Produkcja mebli biurowych i sklepowych„, 31.02.ZProdukcja mebli kuchennych” oraz 31.09.Z „Produkcja pozostałych mebli”.

Każdy przedsiębiorca podczas zakładania działalności gospodarczej musi określić jaki rodzaj działalności będzie prowadził. W tym celu należy wybrać co najmniej jeden kod PKD. W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) usługi stolarskie zostały uwzględnione w sekcji „C”, dziale 32, grupie 32.0 oraz klasach 31.01.Z, 31.02.Z oraz 31.09.Z.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na portalu biznes.gov.pl kod 32.01.Z (produkcja mebli biurowych i sklepowych) obejmuje m.in. następujące usługi:

 • produkcję krzeseł i siedzeń do pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, hoteli, restauracji oraz budynków publicznych,
 • produkcję krzeseł i siedzeń teatralnych, kinowych itp.,
 • produkcję specjalnych mebli sklepowych: lad, gablot wystawowych, półek itp.,
 • produkcję mebli biurowych,
 • produkcję stołów laboratoryjnych, stołków i pozostałych siedzeń wykorzystywanych w laboratoriach, pozostałych mebli laboratoryjnych, np. szafek,
 • produkcję mebli wykorzystywanych w kościołach, szkołach lub restauracjach,
 • produkcję wózków dekoracyjnych wykorzystywanych w restauracjach.

Uwaga: powyższy kod obejmuje produkcję mebli dowolnego typu, z dowolnego materiału, używanych w różnych miejscach i różnych celach, z wyłączeniem mebli z kamienia, betonu i ceramiki.

Uwaga2: wspomniany kod nie obejmuje dodatkowo:

 • produkcji tablic do pisania, znajdują się one w klasie 28.23.Z,
 • mocowania i instalowania mebli modułowych stałych, montażu ścianek działowych, stałego wyposażenia meblowego – w tym przypadku obowiązuje kod 43.32.Z.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na portalu biznes.gov.pl kod 31.02.Z (produkcja mebli kuchennych) obejmuje produkcję właśnie takich mebli i nie wymaga żadnych dodatkowych wyjaśnień.

Jeśli więc interesuje Cię PKD dotyczące produkcji kuchennych mebli na wymiar, to właśnie ten kod (31.02.Z) powinieneś wskazać w CEIDG.

 • ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i pożaru,
 • ubezpieczenia na wypadek choroby,
 • ubezpieczenia na czas podróży,
 • ubezpieczenia majątkowe,
 • ubezpieczenia pojazdów samochodowych oraz transportu morskiego, lotniczego i transportu pozostałego,
 • ubezpieczenia od straty pieniędzy i odpowiedzialności cywilnej.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na portalu biznes.gov.pl kod 32.09.Z (produkcja pozostałych mebli) obejmuje m.in. następujące usługi:

 • produkcję sof, rozkładanych kanap i kanap do siedzenia,
 • produkcję krzeseł i mebli ogrodowych do siedzenia,
 • produkcję mebli do sypialni, pokoi wypoczynkowych, ogrodów itp.,
 • produkcję szafek pod maszyny do szycia, telewizory itp.,
 • wykańczanie krzeseł i siedzeń, takie jak tapicerowanie,
 • wykańczanie mebli takie jak: malowanie (włączając natryskowe), politurowanie i tapicerowanie.

Powyżej wspomniana klasa 31.09.Z nie obejmuje:

 • produkcji mebli z ceramiki, betonu i kamienia – w tym przypadku należy wybrać jeden z kodów: 23.42.Z, 23.69.Z, 23.70.Z,
 • produkcji opraw oświetleniowych i lamp – w tym przypadku właściwy jest kod 27.40.Z,
 • produkcji siedzeń samochodowych – kod dla takiej działalności to 29.32.Z,
 • produkcji siedzeń do wagonów taboru szynowego – tę działalność obejmuje klasa 30.20.Z,
 • produkcji siedzeń do statków powietrznych – ta działalność dotyczy klasy 30.30.Z,
 • naprawy i konserwacji mebli – ta działalność jest ujęta w klasie 95.24.Z.

Stolarz, produkcja mebli na wymiar - co zrobić, gdy masz problem z ustaleniem kodu PKD?

Jeśli mimo uwzględnienia powyższych informacji napotykasz trudności w ustaleniu właściwego kodu PKD dla swojej działalności, możesz skorzystać z kilku alternatyw:

 • skonsultuj się z ekspertem w swoim biurze rachunkowym, aby dowiedzieć się, który kod najlepiej odpowiada charakterowi Twojej działalności. Księgowi obsługujący różne firmy posiadają wiedzę, która może być pomocna w tej kwestii. Polecamy skorzystanie z tej opcji 🙂
 • znajdź przedsiębiorstwo oferujące podobne usługi i sprawdź w bazie CEIDG, jakie kody PKD są mu przypisane. To również dobre rozwiązanie – szybkie, proste i darmowe.
 • złóż stosowny wniosek z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (niezależnie od miejsca prowadzenia działalności). Urząd wyda opinię dotyczącą odpowiedniego kodu PKD dla Twojego przypadku. Należy jednak pamiętać, że ta opcja jest bardziej czasochłonna, a za zgłoszenie wniosku zapłacisz ponad 60 zł.

Księgowa dla stolarzy

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej, zdecydowanie warto znaleźć odpowiednie biuro rachunkowe. Doświadczona księgowa nie tylko służy pomocą w doborze odpowiedniej formy opodatkowania, dostosowanej do charakteru Twojej firmy i korzystnej dla Ciebie, ale również udziela wskazówek dotyczących optymalnego wykorzystania różnych ulg.

Sprawdź pełną ofertę usług świadczonych przez Znajomą Księgową. Jej profesjonalne wsparcie pomoże Ci skutecznie zarządzać księgowością i podatkami, umożliwiając spokojne skoncentrowanie się na rozwoju własnego biznesu.

Księgowa dla Ciebie

biuro rachunkowe znajoma-ksiegowa.pl

Nasze biuro księgowe świadczy usługi dla Klientów z całego kraju. Jesteśmy specjalistami w dziedzinie księgowości online, obsługując firmy z różnych regionów, w tym na przykład z Warszawy i Poznania. Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już teraz i nie przepłacaj za usługi księgowe! Biuro rachunkowe Marki serdecznie zaprasza do współpracy!

Zapoznaj się z naszą ofertą: biuro rachunkowe Targówek oraz biuro rachunkowe Ząbki, aby znaleźć ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Oferujemy kompleksowe wsparcie księgowe, które pozwoli Ci skoncentrować się na rozwijaniu własnej firmy.

Skrót PKD oznacza Polską Klasyfikację Działaności.

Kody PKD to pięcioznakowe symbole, które określają, jakiego typu działalność prowadzi dana firma. Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi wybrać co najmniej jeden kod PKD, który pasuje do świadczonych przez nią usług.

Możemy skorzystać z baz kodów PKD dostępnych w Internecie i wyszukać w nich kod, który w największym stopniu pasuje do Twojego profilu działalności. PS. korzystanie z bazy na stronie rządowej biznes.gov.pl jest bardzo niewygodne, lepiej przeglądać bazę na stronach innych firm.

Jeśli mamy wątpliwość jaki kod powinniśmy wybrać, to możemy zapytać o poradę księgową.

Można także wyszukać w bazie CEIDG firmę naszego konkurenta, który świadczy najbardziej zbliżone usługi do naszych i podejrzeć, jakie ma wybrane kody PKD.

W ostateczności można złożyć płatny wniosek w Urzędzie Statystycznym w Łodzi o wydanie odpowiedniej opinii.

Wystarczy wejść do bazy przedsiębiorców CEIDG, odszukać wybraną firmę podając np. jej numer NIP, nazwę lub dane przedsiębiorcy (te informacje powinniśmy znaleźć na stronie internetowej danej firmy) i sprawdzić jej wpis w CEIDG. Są w nim wymienione punkty PKD przypisane do danej firmy.

Wybierz księgową.

Wszystko na czas, szybki kontakt mailowy i telefoniczny, prowadzenie przez niekiedy zawiłe procedury. Miła i fachowa obsługa.

Ewelina Jastrzębska

Warszawa

Rzetelność, profesjonalizm i życzliwość. Pani Monika cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, jakie miałam zakładając własną działalność i jasno tłumaczyła wszelkie zawiłości. Polecam z całego serca!

Ewa Tacka

Poznań

Od ponad roku korzystam z pomocy Pani Moniki, znajomej-księgowej. Uważam, że jest to osoba bardzo kompetentna, rzetelna, miła i pomocna. Polecam usługi jej biura.

Paweł Czeluściński

Warszawa

Inne materiały dotyczące kodów PKD

Te artykuły też mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *