PKD kosmetyka – kod PKD 96.02.z

PKD kosmetyka, kosmetyka estetyczna, mobilna

Kody PKD kosmetyka: 96.02.z

W przypadku osób oferujących usługi z zakresu kosmetyki obowiązuje kod PKD o numerze 96.02.Z: „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne„.

Każdy przedsiębiorca podczas zakładania działalności gospodarczej musi określić jaki rodzaj działalności będzie prowadził. W tym celu należy wybrać co najmniej jeden kod PKD. W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) usługi kosmetyczne zostały uwzględnione w sekcji „S”, dziale 96, grupie 96.0 oraz klasie 96.02. Dokładny kod PKD dla tego typu działalności to 96.02.Z

Zgodnie z oficjalnymi informacjami znajdującymi się na portalu biznes.gov.pl wspomniana podklasa obejmuje m.in. oferowanie takich usług jak:

 • robienie makijażu
 • manicure, pedicure
 • masaż twarzy
 • mycie, prostowanie, obcinanie, układanie, czesanie, suszenie, farbowanie włosów
 • robienie trwałej ondulacji
 • golenie i przycinanie brody
 • inne zabiegi kosmetyczne, które nie zostały przypisane do żadnej innej klasy

Klasa (ten kod PKD) nie uwzględnia:

 • robienia tatuaży i piercingu
 • produkowania peruk

Kod PKD dla kosmetyki estetycznej oraz kosmetyki mobilnej

Biorąc pod uwagę informacje z pierwszego punktu, jeśli oferujesz swoim klientom usługi kosmetyczne związane z kosmetyką estetyczną czy kosmetyką mobilną (usługi świadczone w domu klienta), to również w tych przypadkach powinno się wybrać kod PKD  96.02.Z.

Kosmetyka - co zrobić, gdy masz problem z ustaleniem kodu PKD?

Jeśli pomimo wzięcia pod uwagę powyższych informacji masz problem z określeniem odpowiedniego kodu PKD dla swojej działalności, to możesz skorzystać z kilku rozwiązań:

 • dopytaj w swoim biurze rachunkowym, jaki kod najbardziej pasuje do Twojej działalności – księgowi obsługujący wiele firm są w stanie dobrze doradzić w tej kwestii. Polecamy skorzystanie z tej opcji 🙂
 • znajdź firmę świadczącą podobne usługi i sprawdź w bazie CEIDG, jakie kody PKD są do niej przypisane (też dobre rozwiązanie – szybkie, proste i darmowe)
 •  możesz złożyć odpowiedni wniosek z zapytaniem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (niezależnie od tego, gdzie prowadzisz działalność). Urząd wyda opinię dotyczącą tego, jaki kod PKD pasuje do Twojego przypadku. Ta opcja jest bardziej czasochłonna, formalna i w tym przypadku zapłacisz ponad 60 zł za zgłoszenie wniosku. 

Księgowa dla osób zajmujących się kosmetyką

Jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej zdecydowanie warto znaleźć dobre biuro rachunkowe. Dobra księgowa może Ci doradzić nie tylko w kwestii wyboru właściwej formy opodatkowania, która będzie pasować do Twojej firmy i będzie dla Ciebie najkorzystniejsza, ale także podpowie jak optymalnie skorzystać z różnych ulg.

Sprawdź usługi oferowane przez Znajomą Księgową.

Księgowa dla Ciebie

biuro rachunkowe znajoma-ksiegowa.pl

Nasze biuro rachunkowe z Marek obsługuje Klientów z całej Polski. Prowadzimy księgowość online np. dla firm z Warszawy, Poznania czy mniejszych miejscowości. Nie zwlekaj z kontaktem. Zgłoś się do nas już dziś i nie przepłacaj za usługi księgowe!

Sprawdź nasze przykładowe oferty lokalne: biuro rachunkowe Ząbki czy też biuro rachunkowe Targówek.

Podsumowanie

Kod PKD 96.02.Z jest przeznaczony dla firm oferujących usługi kosmetyczne, takie jak fryzjerstwo, manicure, pedicure, masaż twarzy, pielęgnacja włosów i inne. Jeśli prowadzisz działalność w tej branży, ten kod PKD jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli masz jednak wątpliwości, to polecamy skonsultować się z biurem rachunkowym lub innym doradcą, aby upewnić się, czy wybrałeś odpowiedni kod PKD.

Skrót PKD oznacza Polską Klasyfikację Działaności.

Kody PKD to pięcioznakowe symbole, które określają, jakiego typu działalność prowadzi dana firma. Każda osoba zakładająca działalność gospodarczą musi wybrać co najmniej jeden kod PKD, który pasuje do świadczonych przez nią usług.

Możemy skorzystać z baz kodów PKD dostępnych w Internecie i wyszukać w nich kod, który w największym stopniu pasuje do Twojego profilu działalności. PS. korzystanie z bazy na stronie rządowej biznes.gov.pl jest bardzo niewygodne, lepiej przeglądać bazę na stronach innych firm.

Jeśli mamy wątpliwość jaki kod powinniśmy wybrać, to możemy zapytać o poradę księgową.

Można także wyszukać w bazie CEIDG firmę naszego konkurenta, który świadczy najbardziej zbliżone usługi do naszych i podejrzeć, jakie ma wybrane kody PKD.

W ostateczności można złożyć płatny wniosek w Urzędzie Statystycznym w Łodzi o wydanie odpowiedniej opinii.

Wystarczy wejść do bazy przedsiębiorców CEIDG, odszukać wybraną firmę podając np. jej numer NIP, nazwę lub dane przedsiębiorcy (te informacje powinniśmy znaleźć na stronie internetowej danej firmy) i sprawdzić jej wpis w CEIDG. Są w nim wymienione punkty PKD przypisane do danej firmy.

Wybierz księgową.

Wszystko na czas, szybki kontakt mailowy i telefoniczny, prowadzenie przez niekiedy zawiłe procedury. Miła i fachowa obsługa.

Ewelina Jastrzębska

Warszawa

Rzetelność, profesjonalizm i życzliwość. Pani Monika cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania, jakie miałam zakładając własną działalność i jasno tłumaczyła wszelkie zawiłości. Polecam z całego serca!

Ewa Tacka

Poznań

Od ponad roku korzystam z pomocy Pani Moniki, znajomej-księgowej. Uważam, że jest to osoba bardzo kompetentna, rzetelna, miła i pomocna. Polecam usługi jej biura.

Paweł Czeluściński

Warszawa

Inne materiały dotyczące kodów PKD

Te artykuły też mogą Cię zainteresować

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *